Grupowanie w Arkuszach Google

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia takiej funkcji jak grupowanie. Więc po kolei. Grupowanie jest to ukrywanie części wierszy i kolumn z możliwością łatwego odkrywania i ukrywania.

Jak widać na powyższym obrazku, mamy zgrupowane 3 zakresy wierszy. Noże do kosiarek, Świece zapłonowe i Filtry paliwa. Pierwsza z tych grup jest rozwinięta i widać wszystkie wiersze, dwie kolejne są zgrupowane i widoczne są jedynie nagłówki.

Jak grupować wiersze w Arkuszach Google?

Sposób na to jest bardzo prosty. Musimy mieć dane którego jeden z wierszy będzie nagłówkiem takiego zgrupowanego zakresu. Wiersz który będzie nagłówkiem, musi znaleźć się na samej górze grupowanego zakresu. Dla przykładu w poniższej tabelce będzie to wiersz rozpoczynający się od pola Produkt.

Obraz 1. Produkt jest nagłówkiem dla grupowanych wierszy.

Zaznaczamy wiersze które mają być zgrupowane (bez nagłówka). Następnie klikamy PPM na jeden z zaznaczonych numerów wiersza i wybieramy Grupuj wiersze x-y (2).

Obraz 2. Grupowanie wierszy

Po wybraniu, widok arkusza delikatnie się zmieni, wzdłuż licznika wierszy pojawi się linia która pokazuje grupowanie, a na jej górze kwadrat z symbolem – służącym do ukrycia zgrupowanych wierszy.

Obraz 3. Widok po zgrupowaniu

Teraz dowolnie w każdym momencie można taką grupę ukrywać (Obraz 4) i odkrywać (Obraz 3).

Obraz 4. Widok po ukryciu wierszy

Czy grupowanie ma praktyczne zastosowanie?

Tak, zdecydowanie. Gry raportujemy wyniki które śledzimy w Arkuszach Google jest to dobre rozwiązanie aby na różnych poziomach szczegółowości prezentować dane. Mówiąc prościej: pracownik skupia się na sprzedaży jednostkowych produktów, ale jego szef oczekuje raportu za całą kategorię produktów. Poniżej przykład.

Obraz 5. Minimalistyczny raport sprzedaży

Ćwiczenia – Grupowanie

  1. Zgrupuj wiersze i kolumny do formatu z Obrazu 5.

Przejdź do ćwiczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.