Blokowanie wierszy i kolumn w Arkuszach Google

Jedna z najprostszych i najbardziej użytecznych usprawnień Arkuszy: blokowanie wierszy i kolumn. Umiejętność tak jest do opanowania w 5 minut, a potrafi zaoszczędzić godziny podczas pracy z Arkuszem Google.

Blokowanie wierszy

Gdy pracujemy na arkuszu kalkulacyjnym który ma bardzo dużo wierszy i kilka kolumn z podobnymi typami danych, możemy się gubić podczas przeglądania danych. Przykład na obrazku 1.

Obraz 1. Duży arkusz bez widocznych nagłówków.

Mając taką listę możemy stracić orientację i nie wiedzieć czego dotyczą liczby w kolumnie E i F. Rozwiązaniem jest tu zablokowanie wiersza z nagłówkiem. W tym celu łapiemy za szarą belkę (1) znajdującą się nad liczbami wierszy i opuszczamy ją delikatnie w dół. Ważne, kursor zmieni się na ikonę łapki.

Obraz 2. Szara linia służąca do blokowania wierszy.

Po przesunięciu, arkusz sam przewinie się na samą górę, a szara linia wyznaczy nam zablokowane wiersze, w naszym przypadku wystarczy jeden wiersz. Czasami przy bardziej skomplikowanych nagłówkach blokuję się więcej.

Obraz 3. Zablokowany wiersz.

Teraz na obrazku 3 widać, że szara linia (1). Jest ustawiona po 1 wierszu, to oznacza, że ten pierwszy wiersz został zablokowany w tym arkuszu i pomimo przewijania w dół arkusza, ten wiersz będzie zawsze widoczny.

Obraz 4. Pomimo przewijania nagłówek tabeli jest nadal widoczny i widzimy czego dotyczą liczby w kolumnach E i F.

Blokowanie kolumn

Blokowanie kolumn odbywa się analogicznie. Do czego się jednak przydaje? Blokowanie kolumn jest przydatne gdy mamy bardzo szeroką tabelę i wartości w pierwszych kolumnach zapewniają kontekst do kolejnych. Tak zwykle jest w raportach sprzedaży gdy pierwsza kolumna zawiera produkty lub kategorie sprzedaży, a kolejne sprzedaż z podziałem na okresy. Przykład obrazek 5.

Obrazek 5. Przykładowy raport sprzedaży

Jeżeli chcielibyśmy zobaczyć sprzedaż z 2021 roku i jednocześnie widzieć który wiersz odpowiada któremu produktowi – najlepiej będzie zablokować 1 kolumnę. W tym celu przesuwamy szarą pionową linię (1) która znajduje się przed kolumną A. Następnie przesuwamy ją na drugą stronę kolumny A.

Obraz 6. Blokowanie kolumny

Teraz swobodnie możemy przesuwać tabele poziomo i widzieć produkty i jednocześnie sprzedaż z 2021 roku.

Jak odblokować arkusz gdy blokowanie jest poza ekranem

Życie często zaskakuje i zdarzają sytuację, że mamy arkusz z zablokowanymi tak wieloma wierszami lub kolumnami, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć nic poza zablokowanymi danymi. To także powoduje, że szara linia blokująca jest poza obszarem naszego ekranu. Co możemy zrobić? Tu z pomocą przyjdzie nam menu górne. Wystarczy wybrać Widok (1) > Zablokuj (2) i wybieramy w zależności od tego co jest zablokowane (3) Wiersze: 0 lub Kolumny: 0. Jeżeli nie mamy pewności po prostu wykonujemy 2 razy tą operację, najpierw dla wierszy później dla kolumn. To spowoduje, usunięcie blokowania kolumn w całym arkuszu.

Podsumowanie

Blokowanie wierszy i kolumn jest bardzo dużym ułatwieniem pracy codziennej z Arkuszami kalkulacyjnymi. Zdecydowanie warto opanować tą funkcję i korzystać z niej wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z arkuszem którego dane wykraczają poza ekran naszego komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *