Prawie wszystkim z nas znane są skróty CTRL+C i CTRL+V służące do kopiowania i wklejania danych do i ze schowka. Arkusze kalkulacyjne w tym Arkusze Google mają znacznie bardziej rozbudowane możliwości kopiowania i wklejania. Warto o nich wiedzieć, bo znacząco przyśpieszają codzienną pracę na większej ilości danych.
- kwadrat autouzupełniania
- autouzupełnianie, a CTRL
- kopiowanie formuł
- wklejanie specjalne
Kwadrat autouzupełniania
Autouzupełnianie to mały kwadrat umieszczony w prawym dolnym rogu zaznaczonej komórki lub jeśli jest więcej komórek to ostatniej z nich. Jest to bardzo praktyczne narzędzie, możemy za jego pomocą uzupełnić dane które nam się powtarzają lub mają określoną ciągłość. Na obrazku powyżej, pokazałem w 3 krokach jak korzystać z autouzupełniania.
Autouzupełnianie nie tylko potrafi uzupełniać liczby, ale także: dni tygodnia, daty oraz miesiące – należy napisać 3 literową formę np sty dla Stycznia.
Autouzupełnianie, a CTRL
Jeżeli chcemy powielić pewną serie liczb, na wiele wierszy lub kolumn, należy przytrzymać CTRL podczas przeciągania autouzupełniania. W ten sposób np seria liczb 10, 20, 30 będzie powielona tyle ile rozciągnęliśmy autouzupełnianie. Jeżeli nie zastosujemy CTRL dostaniemy kolejne wartości różnic arytmetycznych: 10, 20, 30, 40, 50, 60…
Kopiowanie formuł
Arkusz Google pozwala nam na kopiowanie komórek w których są wpisane formuły i wklejenie tych formuł w inną komórkę, Arkusz spróbuje sam określić prawidłowe zakresy formuł. Wytłumaczę to na przykładzie arkusza sprzedaży zespołów.
Wprowadziliśmy funkcję sumującą sprzedaż wszystkich zespołów w styczniu. Czyli w komórce B8 wpisaliśmy =SUMA(B4:B7). Teraz skopiowanie kliknięcie prawym na komórce B8 i skopiowanie, a następnie wklejenie w komórce C8 spowoduje przekopiowanie tej formuły. Wynik jest inny ponieważ Arkusz przyjął inny zakres sumowania. Funkcja w komórce C8 pomimo, że jest skopiowana to przyjęła inne zakresy sumowania.
Jeszcze łatwiej
Po prostu przeciągnij formułę od B8 do M8, a autouzupełnianie skopiuje formuły z odpowiednimi zakresami. W przypadku gdy pionowo chcemy umieścić formułę, autouzupełnianie jest jeszcze prostsze, wystarczy kliknąć 2 razy na kwadracik autouzupełniania.
Wklejanie specjalne
W przypadku kopiowania poleceniem kopiuj i wklej (skróty CTRL + C i CTRL + V) Arkusz kopiuje domyślnie formatowanie komórki, a jeśli w komórce jest formuła to formułę, a nie jej wynik.
Jeżeli chcemy skopiować wynik obliczeń formuły zamiast niej, albo wkleić dane bez formatowania możemy skorzystać z Wklejania specjalnego.
- Wklej tylko wartości – wkleja dane bez formatowania i elementów dodatkowych, przydatne w przypadku kopiowania wyniku obliczeń formuły.
- Wklej tylko formatowanie – nie wkleja danych a tylko formatowanie z zaznaczonych komórek
- Wklej wszystko oprócz obramowań – jak w opisie
- Wklej tylko szerokość kolumn – służy do formatowania kolumn na taką samą szerokość. Można skopiować komórkę gdzie szerokość kolumny została zmieniona i chcemy mieć taką samą w innych kolumnach.
- Wklej tylko formułę – jak w opisie
- Wklej tylko sprawdzenie poprawności danych – przydatne jeśli używamy sprawdzania poprawności danych jako walidatora w wielu arkuszach.
- Wklej tylko formatowanie warunkowe – jak w opisie
- Wklej dane transponowane – wklejenie danych z zamianą kolumn z wierszami działa na kopiowanie i wklejanie zakresów komórek
Ćwiczenia – Kopiowanie
- Za pomocą mechanizmu autouzupełniania uzupełnij: miesiące i zespoły
- Uzupełnij korzystając z mechanizmu autouzupełniania + CTRL i bez CTRL ciąg liczb zawartych w B14:C17
- Oblicz za pomocą formuł sprzedaż wszystkich zespołów z całego roku korzystając z mechanizmu kopiowania formuł.